V rámci návrhu zákona o poskytnutí státní záruky ČR při zajištění úvěru na nákup železničních vozidel se podařilo v Senátu prosadit "přílepek" rušící nesmyslný vládní doplněk zákona o živnostenském podnikání, který nutil živnostníky pod pokutou vydávat účtenky nad 50 Kč i bez výzvy kupujícího. Zjevně nepromyšlený záměr vlády byl zjevný již od samého začátku. Přílepek k zákonům - velmi často kritizovaná praxe - byl poprvé úspěšně předveden i Senátem. To vyvolalo bouřlivou rozpravu, která se dotýkala podstaty legislativní práce, mezí ústavnosti některých činností Senátu i hranice jeho kompetencí.
Změna živnostenského zákona, která nutila vydávat účtenky nad 50 Kč i bez výzvy kupujícího, vadila nejvíce drobným živnostníkům, které koalice opakovaně ujišťuje o své podpoře. Když nesmyslné ustanovení o účtenkách vstoupilo v červenci v platnost, prohlásil po jeho opakované kritice premiér Jiří Paroubek, že je „zruší“. Takovéto vládní zrušení prostřednictvím standardního legislativního procesu by však zabralo nimimálně půl roku.
V této situaci navrhla ODS v hospodářském výboru ústy svého předsedy Milana Balabána zrušení účtenek v rámci zákona o úvěru pro železnice. Po jeho schválení na plénu (29.7.2005) může sněmovna zrušení účtenek potvrdit již v polovině srpna. Pak by již zbýval podpis prezidenta.
Praxe přílepků, není zcela korektní, nicméně ve sněmovně je víc než běžná. Když se zjistí, že se do nějakého zákona dostalo něco, co může vést ke špatné interpretaci, ke škodám nebo je tu naléhavý zájem vyřešit něco rychle mimo standardní legislativní proces, připraví se oprava a ta se přidá k libovolnému, právě projednávanému zákonu. Zákonodárci obvykle rozhodují v rámci kompromisu mezi rychlostí zavedení opravy a tím předcházení škod na straně jedné a mezi následnou špatnou orientací ve schválených předpisech na straně druhé.
Koalice i opozice v Senátu často kritizuje poslanecké přílepky z principu, na druhé straně je již mnohokrát z důvodů naléhavosti schválila. U účtenek ale koalice řekla "ne" mimořádně silně. To vedlo poté ke dvouhodinové slovní přestřelce mezi koalici a ODS. Přes emocionální projev ze strany senátora Stodůlky, místopředsedy lidoveckého klubu, který bojoval proti přílepku rušícím paragony, zejména z principiálních, ústavních důvodů, pak pro přílepek hlasovali lidovci téměř všichni. Bylo to z jejich strany skvělé divadlo, jehož záměrem mohlo být získání sympatií na všech stranách.
|