Dne 2 a 3. února navštívil předseda českého Senátu Přemysl Sobotka Slovensko. V Bratislavě se zajímal o to, jak fungují slovenské zdravotní a sociální reformy fungují v praxi. Šéf horní komory parlamentu, rovněž jednal s ministrem zahraničí o návrhu Evropské ústavy.
Slovensko vloni částečně zpoplatnilo zdravotnictví a pacienti například platí za návštěvu praktických lékařů 20 korun a stejnou částku je stojí recepty v lékárně. Za den v nemocnici přispějí 50 korunami a tuto sumu budou platit rovněž při návštěvě pohotovosti. Zajacovo ministerstvo si pochvaluje, že tyto platby značně snížily spotřebu léků, která prý byla neúměrně vysoká. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Karola Farkašovského se navíc daří postupně snižovat dluhy zdravotnických zařízení vůči pojišťovnám, což byl dlouhodobý problém resortu. Podle Přemysla Sobotkay, který je profesí lékař zdravotnictví SR svými reformními kroky předstihlo ČR.
Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac chválil úroveň českého zdravotnictví, zejména v oblasti léčby srdečních onemocnění a transplantací. Například na Slovensku se ročně provede přibližně 70 transplantací ledvin, zatímco v ČR jich je zhruba 900. Politici hovořili rovněž o regionální spolupráci některých zdravotnických zařízení a Sobotka si prohlédl jednu z nejmodernějších slovenských nemocnic v bratislavské čtvrti Ružinov.
"Šlo o informativní setkání, na němž se česká delegace zajímala o to, jaké jsou dopady sociální reformy na život občanů, jak ji veřejnost vnímá a zda ji podporuje," shrnul obsah Sobotkova setkání s ministrem práce a sociálních věcí Ľudovítem Kaníkem mluvčí resortu Martin Danko. Ministr podle něj uvedl, že největší podporu mezi Slováky má důchodová reforma, která od letošního roku umožňuje spořit si na penzi prostřednictvím soukromých správcovských společností.
Slovensko vloni změnilo systém vyplácení sociálních dávek, který počítá s "aktivací" nezaměstnaných. Podle nynějších pravidel tedy nezaměstnaní, kteří pomáhají při veřejně prospěšných pracích, pobírají kromě sociálních dávek také další příplatek. V zemi se ale snížily dávky pro mnohočetné rodiny, v nichž rodiče vůbec nepracují, což na začátku loňska vedlo k protestům a rabováním obchodů ze strany některých Romů.
Sobotka se setkal rovněž s ministrem zahraničí Eduardem Kukanem, s nímž hovořil zejména o ratifikaci návrhu euroústavy, o spolupráci v rámci takzvané Visegrádské čtyřky, o dalším rozšiřováním Evropské unie i o postoji pětadvacítky vůči Kubě.
Předseda Senátu svou návštěvu Slovenska ukončí odpoledne po schůzce s primátorem Bratislavy Andrejem Ďurkovským. Ve středu 2 února se Sobotka setkal s předsedou parlamentu Pavlem Hrušovským, s prezidentem Ivanem Gašparovičem a s premiérem Mikulášem Dzurindou. Sobotkova návštěva na Slovensku je jeho první oficiální zahraniční cestou po nedávném zvolení do čela Senátu.
|