|
po úspěšné volbě |
V posledním kole třetí volby prezidenta republiky měli poslanci a senátoři skutečně šťastnou ruku. Bylo to správné řešení, které bude i významným stabilizačním prvkem pro další období. Je to úspěch i parlamentu a jeho mechanismů. Příznivou okolností této volby byla i skutečnost, že většina obyvatel podle průzkumů veřejného mínění chtěla za prezidenta právě Václava Klause.
Osobně jsem rád, že byl zvolen právě Václav Klaus. Považuji jej za významnou osobnost českých dějin posledních let. Zvolili jsme člověka, kterého všichni známe, který bude nepochybně prosazovat naše zájmy na mezinárodním poli. Je orientován v systémech Evropské unie tak aby dokázal čelit osobám i silám, které by naší zemi nechtěly přiznat odpovídající práva a určitě nevyužije "příležitosti mlčet". V nadcházející době se zásadním způsobem bude měnit podstata naší státnosti. A je zřejmé, že Eurorealistický postoj může být užitečný při formulaci směřování unie a zajištění našeho rovnoprávného postavení v ní.
Zkušenosti z řízení Poslanecké sněmovny ukazují na jeho komunikativnost bez ohledu na stranickou příslušnost. Zdá se, že se do své role vžívá tak jako do všech předchozích a věřím, že jako prezident nebude protežovat jedny na úkor druhých. Vím, že bude umět mluvit s lidmi jak v našem státě tak za hranicemi. Dovolím si tvrdit, že je po Václavu Havlovi v zahraničí nejznámějším politikem. Vím, že se umí rozhodovat i dělat kompromisy. To dokázal nejen jako předseda vlády, ale i jako předseda sněmovny či ODS
jak probíhala volba
Volby probíhaly opět nepředvídatelně ale důstojně. Patrná byla jistá nervozita spojená s obavou vedení vládní koalice zda získá skutečně hlasy, které jí byly přislíbeny členy klubů vládních stran. Projev vítězného kandidáta měl opět velmi dobrou úroveň. Výsledky posledního kola třetí volby vyvolaly někde radost někde rozčarování. Patrná byla však i spokojenost s tím, že prezident byl během třech voleb nakonec zvolen. Skončí tedy období rozesílání hromadných e-mailových proklamací, komentářů v periodikách od publicistů i občanů, pohoršujících se nad nedostatečně rychlým postupem.
Počet hlasů které Václavu Klausovi zajistily vítězství (tj. 142 ze 200 platných hlasů) tj. 71% není tak výjimečný ve srovnání s předchozími volbami prezidentů (v případech kdy nebyl od začátku jasný vítěz). Např. při druhých prezidentských volbách, které se konaly 27. května 1920 Masaryk obdržel 284 hlasů z 411 platných, (tj. 69%). Podobně těsné hlasování bylo i při třetí volbě 27. května 1927 kdy pro něj hlasovalo 274 volitelů ze 432 (tj. 63%). Teprve při čtvrté volbě, dne 24.května 1935 získává výraznou podporu, 327 hlasů ze 418 (tj. 78%). V té době platila i jiná pravidla pro získání funkce - třípětinová většina (tj. 60%).
prezidentské pravomoci a vliv
Prezident republiky může uplatňovat ve své funkci svůj vlastní názor. Může ovlivnit rozhodovací procesy jak ve vládě, tak i v obou komorách Parlamentu. Má právo účasti na schůzích obou komor Parlamentu, jejich výborů a komisí s tím, že se mu udělí slovo, kdykoliv o to požádá. Podobně má právo účastnit se schůzí vlády, i když nemá právo jejímu jednání předsedat. Předpokládám, že nový prezident této možnosti bude užívat minimálně a to podle stanovisek, které na toto téma již dříve učinil. Podle jeho slov by měl spíše procesy katalyzovat nikoliv se snažit je řídit. Podobně v zahraniční politice deklaruje pomoc, nikoliv prosazování vlastní linie a s předpokladem konzultací všech důležitých kroků s vládou.
Jaká bude příští volba prezidenta?
Nyní již máme dostatek času k seriozní diskusi, zda má být volba prezidenta uskutečňována stávajícím zastupitelským způsobem, nebo přímo. Ústava sama zaručuje plně nezávislost prezidenta republiky a jeho neodpovědnost vůči jiným ústavním orgánům, s výjimkou ústavní žaloby Senátu pro spáchání velezrady. Pro posílení nezávislosti prezidenta republiky přímá volbu zapotřebí není. Vidím tu však zejména potřebu občanů mít možnost tuto volbu ovlivnit.
Pravomoci prezidenta a fotoreportáž z volby viz www odkazy |