Dne 17.5.2003 se konala v Národním domě na Vinohradech IV. ideová konference ODS. Konference se zabývala tématem vstupu ČR do EU. Stanovisko ODS ke vstupu je uvedeno níže. Můj příspěvek na konferenci "Role národních parlamentů v budoucí EU" byl přednesen v sekci "Politická a institucionální stránka vstupu do EU" a je uveden zde ve stanoviscích - názory a komentáře 15.5.2003.
Vstup České republiky do Evropské unie je pro nás hotovou věcí. Ekonomicky není k našemu členství v EU na obzoru žádná alternativa. Jednotný evropský trh je a bude naším nejvýznamnějším odbytištěm. Setrvání mimo EU by podmínky pro náš obchod s Evropou zhoršilo. Pokleslo by hodnocení ČR zahraničními investory. Česká ekonomika by na tom nevydělala, ale naopak prodělala. Dnes již neřešíme otázku zda vstoupit či nevstoupit do EU - mnohokrát jsme řekli, že vstup ČR do EU podporujeme. ODS ale říká občanům ČR o EU pravdu. Naše začlenění do EU není a nebude žádnou vstupenkou do ráje, bude doprovázeno i méně příjemnými jevy. Naši příznivci a voliči tuto otevřenou politiku oceňují. Ze všech politických stran má ODS největší procento voličů, podporujících náš vstup do EU - okolo 80 %. Je jasné, že kladný výsledek referenda ovlivní svým hlasováním především voliči ODS.
Socialistická vláda naproti tomu o EU občanům soustavně lže. Zastírá méně příjemné stránky našeho členství v EU. Nehovoří o mnohdy nedůstojných podmínkách našeho vstupu, za které nese svým vyjednáváním plnou zodpovědnost. Ač původně tvrdila opak, dnes mlčí o tom, že v prvních letech členství do EU více zaplatíme, než z ní dostaneme. Přes veškerou proevropskou rétoriku a nákladnou agitaci, placenou ze státních peněz, nedokázala o vstupu ČR do EU přesvědčit ani své vlastní voliče. Pokud se v referendu občané ČR postaví proti vstupu do EU, vina bude jednoznačně na straně vládní koalice. ODS také přemýšlí o budoucnosti Evropské unie, zatímco vláda pouze bezmyšlenkovitě opakuje hesla, převzatá od evropských institucí a nadnárodních politických struktur. Víme, že je klíčové, s jakými postoji do EU půjdeme a co tam budeme prosazovat. Víme, že v politické integraci Evropy se skrývají nemalá rizika pro naši státnost. V útrobách evropského Konventu se dokončují nové obrysy budoucí evropské architektury. U nás se o tom nemluví. Odevšud se na nás valí jen záplava podbízivé a oslavné evropské propagandy. My však přistupujeme k evropské integraci věcně a střízlivě. Chápeme ji nikoliv jako cíl sám o sobě, ale jako nástroj k realizaci našich vlastních cílů. Chceme vstoupit do EU a chceme uvnitř EU prosazovat český program.
Českým programem uvnitř EU nemůže být spoluvytváření centralizovaného evropského superstátu, tzv. evropské federace. Předávání stále většího počtu pravomocí a kompetencí z úrovně národních států na úroveň EU je v zájmu velkých, nikoliv malých evropských zemí. Takový superstát Evropa by byl ve skutečnosti ovládán skupinou několika velkých států, zatímco ty ostatní by sloužily pouze jako stafáž. Některé bývalé evropské velmoci používají evropskou integraci jako nástroj ke svému návratu do ztracených pozic a skrývají se přitom pod pláštík nejasně definovaných "evropských" zájmů. Pokoušejí se oslabit atlantickou vazbu s USA pod heslem posilování "evropského" vlivu na mezinárodní dění. S tím nesouhlasíme, na takové integraci se podílet nechceme.
Nepřejeme si Evropskou unii v podobě kolosu, který stlačí všechny evropské země do jediné unifikované politické, ekonomické a sociální šablony, bez ohledu na mnohdy odlišné národní tradice. Taková integrace by byla v rozporu s evropskými demokratickými dějinami. Opačným řešením je myšlenka mnohorychlostní, pružné Evropy - tedy integrace, z níž lze vybírat dle vlastního uvážení. Pro takovou myšlenku budeme hledat v Evropě spojence.
Po vstupu do jednotného evropského ekonomického prostoru chceme prosazovat jeho liberalizaci a otevírání světovému obchodu. Evropský trh je zavalen desítkami tisíc stran regulací a nařízení - to je třeba změnit. Odmítáme sjednocování daní a veřejných výdajů, které by byly jen záminkou pro zvyšování daňové zátěže a státního přerozdělování na úroveň některých "dýchavičných" evropských ekonomik a tedy likvidací naší konkurenceschopnosti.
Připouštíme koordinaci zahraniční a bezpečnostní politiky v rámci EU, ale odmítáme její úplné sjednocení. Takové sjednocení by znamenalo faktický zánik státní suverenity. V těchto klíčových oblastech trváme na zachování principu jednomyslného rozhodování či alespoň možnosti nepodílet se na společných pozicích. Česká republika se nesmí rozpustit v "tvrdém" francouzsko- německém integračním jádru EU. Naopak se musí podílet na budování protiváhy tomuto jádru spolu s jinými zeměmi, které si přejí volnější a pružnější model integrace či chtějí zachovat zesílenou strategickou vazbu s USA.
Vedle referenda o vstupu, které nás právě čeká, budeme v příštích letech prosazovat i referendum o tzv. ústavní smlouvě EU. Bude-li tato smlouva příliš federalistická, nedoporučíme její schválení v referendu a zachováme si své členství v EU ve stávající smluvní podobě. Budeme trvat na tom, aby vznikal široký, bezpečnostně, ekonomicky i politicky propojený euroatlantický prostor jako jádro světové demokratické civilizace - nikoliv uzavřená "pevnost Evropa", vymezující se proti USA a jiným světovým centrům.
Proto chceme vstoupit do EU. Chceme být aktivními spolutvůrci budoucí podoby evropské integrace, nikoliv pasivními příjemci toho, co za nás vymyslí jiní.
Proto říkáme: když do EU, tak s ODS.
Proč?
- Protože jediná ODS má propracovaný dlouhodobý program evropské politiky!
- Protože pouze ODS říká o EU pravdu a neopakuje cizí fráze!
- Protože ODS ví, jak hájit a obhájit uvnitř EU naše národní zájmy!
|