|
Podíl jednotlivých klubů v Senátu |
Dne 15 a 16.12.2004 se konala první schůze Senátu v pátém volebním období. Bylo zvoleno nové vedení Senátu, obsazeny výbory, komise a delegace. Významné volební vítězství ODS v listopadových doplňovacích volbách se promítlo i do složení výborů.
Podle očekávání se předsedou Senátu stal Přemysl Sobotka. Dostal 55 z 80 hlasů. Kromě 35-ti kolegů z klubu jej podpořili zřejmě také senátoři vládních KDU-ČSL a ČSSD, kteří se tím také netajili. Proti Sobotkovi kandidoval Josef Jařab (Zvolen za ODA v roce 2000) z Klubu otevřené demokracie, získal ale důvěru jen 21 senátorů. Kromě jeho frakce (13 členů) mu tak zřejmě dali hlasy i členové klubu SNK a někdo z lidovců.
Další volby se týkaly místopředsedů. Jiří Liška (ODS), Petr Pithart (KDU-ČSL) a Milan Smutný (ČSSD) byli zvoleni v prvém kole. Zástupce klubu otevřené demokracie (tj. převážně unionistů) Edvard Outrata byl schválen až napotřetí. V prvním kole mu chyběl jediný hlas, ve druhém ještě o jeden méně, poté napotřetí získal 49 z 80 hlasů. Nezaznamenal jsem žádné snahy o závazné nehlasování. Důvodem pro váhání s volbou byly zřejmě individuální postoje k E. Outratovi i ke klubu KOD popřípadě pocitem, že jeho klub neměl snahu být příliš vázán nepsanými dohodami o poměrném rozdělení funkcí v Senátu.
V sále jeden senátor chyběl. Prázdné zůstává místo senátora pro volební obvod 19 (Praha 11, Praha 15) - J. Nádvorníka. Zde Nejvyšší správní soud zrušil výsledky voleb kvůli porušení pravidel volební kampaně. Podobná stížnost na ústeckého lékaře Pavla Sušického (ODS) neuspěla.
Senát by měl podle nového předsedy Sobotky zlepšit svůj obraz v očích veřejnosti. Osobně se domnívám, že velkým podílem ODS v Senátu od nás veřejnost také jistou úspěšnou aktivitu očekává. Jak můžeme toto očekávání naplnit? Především klub ODS může s větší jistotou spoléhat na to, že jeho návrhy budou schváleny v Senátu jako celku. Mělo by se jednat v prvé řadě o zákony reformní. Dále může Senát s větší intenzitou zamítat zbytečné zákony a zákony, které přinášejí nadbytečnou zátěž pro obyvatele bez jiného vyvažujícího efektu. Můžeme se v rámci klubu více specializovat, tak abychom mohli lépe uplatnit svůj znalostní potenciál. Můžeme dále zlepšit kontakt s našim klubem ve sněmovně při společném stanovení priorit.
Senát je již nyní podle nového předsedy Sobotky neúspěšnější evropskou horní komorou v počtu opravených zákonů, které si sněmovna vezme za své, neboť senátoři do změn promítají zkušenosti z praxe. To potvrzuje i počet bývalých komunálních politiků v Senátu. Podle mého odhadu, z celkového počtu 80-ti senátorů, 26 je nebo bylo starosty, místostarosty nebo primátory.
Další šanci má Senát v naplňování své nové role získané na základě euronovely svého jednacího řádu, Senát (a také i sněmovna) má možnost sledovat a kontrolovat postup vlády v Radě ministrů i Evropské radě. Považuji za vhodné aby Senát vedl diskusi o prioritách a postojích vůči konkrétním bodům evropské agendy, aby reagoval na politiku vlády a vymezoval tak určitý rámec pro její politiku v EU.
Tato činnost je nezbytná, neboť od vstupu České republiky do Evropské unie vzniká významná část legislativy mimo přímý vliv českých poslanců a senátorů - zákonodárné pravomoci pro legislativu Unie se přesunuly do rukou české vlády, která se účastní spolurozhodování v Radě EU.
Změna ve váze klubů v Senátu se promítla i do složení výborů.
ODS má předsednictví v pěti výborech, KDU-ČSL ve dvou, KOD a SNK po jednom. Senátor může být členem pouze jednoho výboru. Navíc může být členem pouze v organizačním výboru a v mandátovém a imunitním výboru.
barevné kódování:
ODS, KDU-ČSL, KOD (většina US), ČSSD, SNK (Nezávislí), Nezařazení
Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu
Milan Balabán
Ivan Adamec
Robert Kolář
František Kopecký
Jiří Nedoma
Adolf Jílek
Josef Vaculík
Soňa Paukrtová
Vladimír Schovánek
Ivo Bárek
Igor Petrov
Ústavně-právní výbor
Jaroslav Kubera
František Příhoda
Jiří Šneberger
Jaromír Volný
Jiří Žák
Pavel Janata
Jiří Stodůlka
Ondřej Feber
Ladislav Macák
Václava Domšová
Jaroslav Kubín
Výbor pro záležitosti Evropské unie
Luděk Sefzig
Jiří Oberfalzer
Miroslav Škaloud
Karel Tejnora
Alena Venhodová
Ludmila Müllerová
Jan Hadrava
Karel Schwarzenberg
Alena Gajdůšková
Helena Rögnerová
Eduard Matykiewicz
Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku
Alena Palečková
Daniela Filipiová
Tomáš Julínek
Pavel Sušický
Vítizslav Vavroušek
Milan Špaček
Karel Barták
Richard Sequens
Milan Štěch
Josef Novotný
Organizační výbor
Přemysl Sobotka
Tomáš Julínek
Jiří Liška
Jiří Oberfalzer
František Příhoda
Miroslav Škaloud
Jiří Šneberger
Adolf Jílek
Petr Pithart
Jiří Stodůlka
Edvard Outrata
Soňa Paukrtová
Jan Rakušan
Petr Smutný
Josef Zoser
Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí
Jiří Brýdl
Josef Kalbáč
Pavel Eybert
Jaroslav Mitlener
Bedřich Moldan
Miloslav Pelc
Petr Fejfar
Jan Horník
Jan Rakušan
Jitka Seitlová
Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice
Václav Jehlička
Zdeněk Bárta
Milan Bureš
Jan Hálek
Zdeněk Janalík
Josef Pavlata
Václav Roubíček
Martin Mejstřík
Jiří Zlatuška
Liana Janáčková
Vlastimil Balín
Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost
Josef Jařab
Jaromír Štětina
Tomáš Jirsa
Alexandr Novák
Jiří Pospíšil
Vlastimil Sehnal
Jiří Stříteský
Rostislav Slavotínek
Ladislav Svoboda
Josef Zoser
Mandátový a imunitní výbor
Helena Rögnerová
Ondřej Feber
Zdeněk Janalík
Tomáš Julínek
Jiří Oberfalzer
Miloslav Pelc
Jiří Pospíšil
Jaromír Volný
Zdeněk Bárta
Jiří Stodůlka
Jan Hadrava
Vladimír Schovánek
Ladislav Svoboda
|