V pondělí 6. října zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí svůj další program pro boj s nezaměstnaností. Obě nové varianty jsou pojmenovány velmi přívětivými hesly "První příležitost" a "Nový start". Celý program má být dalším pokusem socialistické vlády řešit vysokou nezaměstnanost v naší zemi. Podívejme se ale na celou věc z pohledu let minulých, které zaručeně prověří každý vládní záměr.
Socialistická vláda nastoupila k moci v červenci roku 1998. V té době činila nezaměstnanost 6,1%, tj. nezaměstnaných bylo 313,8 tisíc. Připomeňme si jen, že do té doby vládly po celou historii samostatné České republiky pravicové vlády. Díky jejich rozumné pravicové politice se i v době obtížné transformace podařilo udržet nezaměstnanost na velmi příznivé výši. Mezi hlavní sliby socialistů samozřejmě v roce 1998 patřilo snížení nezaměstnanosti. Dalo by se říci, že to byl základní bod jejich politiky. Teprve rok po svém jmenování přijala socialistická vláda tzv. Národní plán nezaměstnanosti (5.5.2002). Ten samozřejmě počítal s obrovskými dotacemi do trhu práce, kdy měla převážit tzv. pasivní politika v nezaměstnanosti.
Jak byla tato politika úspěšná nám samozřejmě nejlépe ukáží statistická data. V době zavedení tohoto projektu (květen 1999) byla nezaměstnanost již na 8,1%, takže bez práce bylo celkem 421,6 tis. osob. Za první rok socialistické vlády se tak nezaměstnanost zvedla o plných 34%. Nutno také podotknout, že pro rok 1999 počítala vláda s vyčleněním plných 7,5 mld. korun pro boj s nezaměstnaností. Fakticky ale k 30.11.2000 bylo ze státního rozpočtu vydáno celkem 8,1 mld. korun. Opatření to byla tehdy velmi vyzdvihovaná, ale jejich přínos byl naprosto minimální. Na konci listopadu roku 2000 byla totiž nezaměstnanost 8,5%. Vládní politika boje proti nezaměstnanosti tak úplně selhala.
Tři roky po přijetí první Národního akčního plánu nezaměstnanosti vláda přichází s jeho již třetí modifikací. Chce nás samozřejmě znovu přesvědčit, že jí navrhovaná řešení jsou jediná správná. Jak jsme si ale ukázali, celá politika socialistické vláda stojí na hliněných nohou. Dnes činí nezaměstnanost již 9,4%. Od roku 1998 tak o práci přišlo 179,1 tisíc našich spoluobčanů.
Přitom by ke změně stačilo tak málo. Pravicová politika představuje vhodnou alternativu tohoto stavu. Ekonomický liberalismus včetně trhu pracovních sil, pružné pracovní prostředí a snížení daní jsou vhodnými prostředky pro boj s nezaměstnaností. Méně byrokracie, méně překážek v podnikání a daňová reforma podpoří růst drobného a středního podnikání, které je všude zárukou nárůstu pracovních míst.
To se ukázalo i v období pravicové vlády v letech 1993 - 1997. Nenechme se proto zbytečně uchlácholit programem socialistů. Práce představuje jednu z největších jistot každého člověka. Pokud dnes vyjdou naše děti školu, existuje dost vysoká pravděpodobnost, že se zařadí mezi nezaměstnané. V životě pak nebudou mít ani jistotu pravidelného výdělku. Rozhodněme se proto pro jedinou správnou alternativu a přijměme nabízenou pravici.
|