Vyšší zdanění vyšších příjmů je nejen „trestem“ lidí za to, že byli schopni vydělat si více peněz, ale je trestem i nás všech ostatních.
1) Milionářská daň poškodí všechny občany této země. Vyšší sazby na vyšší příjmy snižují hospodářský růst. Čím vyšší je zdanění vyšších příjmů, tím méně se vyplatí investovat a studovat a právě kapitál a vzdělanost jsou motorem pokroku. Na vyšší zdanění tak doplatí nejen ti, kteří neúnavně riskují a vymýšlejí a přinášejí na trh nové a nové moderní služby a výrobky, ale i všichni ostatní, jimž výsledky snažení podnikavých lidí usnadňují každodenní život.
2) Milionářská daň může přímo poškodit občany postižené povodněmi. Lidé, kteří obvykle nejvíc přispívají na dobročinnost, budou v důsledku tohoto vládního opatření s vydáním dalších peněz váhat. Ochota přispívat na dobročinnost klesá s rostoucími sazbami daně z příjmu. Čím více peněz lidem sebere vláda, tím méně peněz budou lidé ochotni dávat dobrovolně těm, kterým by sami chtěli nejvíce pomoci. Je zřejmé, že dobročinnost nemůže být hlavním zdrojem pro rekonstrukce, to ale nesnižuje existenci uvedeného efektu.
3) Paradoxně, milionářská daň se milionářů prakticky nedotkne. Naopak zvýšení daní dopadne více na nejchudší. Sama vláda přiznává, že zavedení milionářské daně jí téměř nic nevynese. Kdyby však o ní hlasitě nehovořila, nepodařilo by se jí přesvědčit veřejnost, že je správné zvýšit daně. Návrh na milionářskou daň měl zakrýt zvýšení daní o 10 miliard korun všem běžným občanům formou zvýšení DPH a spotřebních daní zejména u položek jako základní potraviny, cigarety a alkohol, které tvoří relativně větší část výdajů méně majetných a jen menší část výdajů těch bohatších.
|