Rasismus ve svém základním významu znamená teorii hlásající nadřazenost jedné rasy nad druhou. Ve svém přeneseném významu pak i averzi vůči jiné rase a dále její napadání ať slovem nebo fyzicky.
Je nutno se aktivně zasazovat proti jakýmkoliv projevům rasové, náboženské, třídní či jiné nesnášenlivosti. Je zapotřebí podporovat systém svobodných ekonomických vztahů, který vede dlouhodobě vždy k tomu, že lidé jsou posuzováni podle své užitečnosti. A to je základní lék proti všem formám diskriminace.
jak řešit projevy rasismuBezpochyby existuje u některých skupin osob rasová nenávist, existují i násilné činy páchané z důvodů rasové nenávisti. Existuje i řada organizací a publikací propagujících rasistické a xenofobní myšlenky. Tyto rasistické činy jsou však dobře postižitelné. České zákony mají řadu precizně propracovaných zvláštních skutkových podstat, použitelných při postihování rasismu. Jsou to: (a) trestný čin násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, (b) trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení; (c) trestný čin podněcování k rasové a národnostní nesnášenlivosti; (d) trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.
Souvislost rasismu s imigrací a s menšinamiNěkteré menšiny jsou rasově odlišné, některé menšiny vznikají v důsledku imigrace a některé mají i jiné postoje k životu, nežli majoritní společnost. Pokud mezi těmito jinými postoji je např. i menší důraz na cílevědomé plánování a odříkání, nedosahují díky tomu potřebné vzdělání a kvalifikaci a mají proto i malou šanci na trhu práce. V důsledku větší nezaměstnanosti mají horší sociální postavení. Chudoba, ale i relativní nouze, a další společenské nevýhody mohou vytvářet v takto postižených lidech pocit nenávisti. Na druhé straně může ze strany majority vznikat podobně odmítavý postoj v důsledku odlišných životních postojů minorit, se kterými jsou příslušníci majoritní společnosti (někdy nechtěně) konfrontováni.
jak řešit rasové napětí Pokud budou existovat neintegrované rasově oddělené menšiny, rasové napětí tu bude vždy. Pramení z odlišných postojů, zvyků, a psychologií daných dlouhodobým vývojem. Je možné ji jen zmírňovat, hledat rovnováhu v tom, kam lze ustoupit na všech stranách od svých představ a to jak na straně rasově oddělených menšin tak na straně majority.
Ke zlepšení postavení menšin a tedy i ke zlepšení rasového napětí může napomoci zejména podpora jejich vzdělání. To je jedna z výhod, pro menšiny, kterou lze považovat za žádoucí a přiměřenou.
|