Podle jednacího řádu Senátu § 37 může být Senátor členem pouze jednoho výboru. Členem dalšího výboru může být pouze, jde-li o členství ve výboru organizačním a výboru mandátovém a imunitním
Vzhledem k mým zájmům uvedeným v programových prioritách by připadaly v úvahu i výbory "pro hospodářství, zemědělství a dopravu" nebo "pro územní rozvoj a veřejnou správu a životní prostředí"
Protože se dá v poměrně blízké době (r. 2004) očekávat vstup ČR do EU (v závislosti na referendu) a tento vstup spolu s celou řadou přijímaných právních norem bude ovlivňovat téměř všechny oblasti našeho života, považuji za prioritní být právě v tomto výboru.
Ve Výboru pro evropskou integraci se soustřeďují evropské aktivity Senátu. Tento výbor vznikl po podzimních doplňovacích volbách roku 1998. Pod předsednictvím senátorky Jarmily Filipové tehdy jedenáctičlenný Výbor pro evropskou integraci schválil 13. ledna 1999 dokument nazvaný "Základní zaměření činnosti Výboru", jímž definoval priority své činnosti. Na základě tohoto usnesení se Výbor začal zabývat vnitro- i zahraničněpolitickými aspekty integrace.
Z hlediska vnitropolitického rozměru integrace definoval dokument náplň činnosti Výboru následovně:
1) zkoumání již existujících i nových právních předpisů z hlediska souladu českého práva s právem Evropské unie,
2) sledování připravenosti vládních resortů, orgánů státní správy a místní samosprávy na vstup do EU,
3) podpora informovanosti a veřejné diskuse o EU a o podmínkách našeho členství v této organizaci,
4) formulace podnětů pro případné změny Ústavy v souvislosti se vstupem ČR do EU.
Z hlediska zahraničněpolitických aspektů integrace se pozornost Výboru soustřeďuje na:
1) sledování průběhu a stavu přístupových jednání mezi ČR a EU,
2) sledování stavu vyjednávání dalších kandidátských zemí o vstupu do EU,
3) navazování kontaktů s partnerskými výbory, podvýbory a komisemi parlamentů členských států EU a kandidátských zemí,
4) sledování institucionálních a strukturálních změn uvnitř Evropské unie a vývoje acquis communautaire.
5) přezkum kompatibility navrhovaných právních předpisů s evropským acquis.
V roce 2001, tedy v prvním roce třetího funkčního období Senátu, se tehdy již osmičlenný Výbor pro evropskou integraci pod předsednictvím senátora Jiřího Skalického začal nově ve zvýšené míře věnovat problematice reforem institucí EU.
V roce 2002 nabývá tato tématika dále na důležitosti s ohledem na zahájení činnosti Konventu o budoucnosti Evropy. Jedním z ústředních témat jednání Konventu se mimo jiné stala také otázka působnosti národních parlamentů v evropské institucionální architektuře, která vede k úvahám o vytvoření evropského parlamentního tělesa složeného ze zástupců národních parlamentů.
Nové webové stránky zahrnující mimo jiné zprávy o jednání zmíněného výboru, informace o aktivitách senátní delegace v Konventu a monitoring diskuse o budoucnosti Evropy uvedl v život také Výbor pro evropskou integraci, a to sice v dubnu 2002. Zprovoznění těchto stránek www.senat.cz/evropa
má sloužit k seznámení širší veřejnosti s problematikou reforem Unie a zároveň k jejímu přímému vtažení do diskuse o klíčových tématech předpokládaných proměn.
K tomuto účelu má také napomoci ustavení Národního fóra jako platformy sloužící k debatám politiků s reprezentanty zájmových skupin a expertních sdružení, laické a odborné veřejnosti.
Při řešení řady otázek odborného charakteru je druhá komora českého parlamentu zapojena do sítě Evropského centra pro parlamentní výzkum a dokumentaci (ECPRD), které vzniklo v roce 1977 pod ochranou Evropského parlamentu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy.
|