Ve dnech 30. 5 - 2. 6. 2004 vykonala delegace senátního VEU ve složení Jiří Skalický, předseda výboru, Jaroslav Šula, Miroslav Škaloud, a Štěpánka Götthansová, tajemnice výboru, návštěvu Litvy. Delegace se v rámci své cesty setkala a diskutovala s poslanci litevského Seimu (výbor pro evropské záležitosti), jednala na půdě ministerstva zahraničí Litvy a na jejím Úřadu Vlády. Čeští senátoři navštívili také druhé největší město země Kaunas a setkali s primátorem a s jeho zástupci. Na většině jednání byl přítomen velvyslanec ČR v Litvě, pan P. Voznica.
Na jednáních jsme se informovali o vztazích mezi vládou a parlamentem týkajících se vytváření stanovisek pro jednání v evropských strukturách a způsobu projednávání legislativních aktů. Dále jsme projednali i rozsah spolupráce obou výborů např. při kontrole principu subsidiarity.
Setkání a diskuse se členy Výboru pro evropské záležitosti (VEZ) Seimu Litvy
Jednání s českými senátory vedl místopředseda VEZ, poslanec - sociální demokrat, Justinas Karosas. Dále byli přítomni poslanci Egidijus Vareikis (Konzetvativci), Vytautas Saulis (Křesťanská demokracie), Jonas Čekuolis (Liberální a středová unie), Algirdas Saudargas (Křesťanská demokracie) a Gediminas Dalinkevičius (Sociální demokracie). Obě strany si porovnaly své postoje k návrhu Ústavní smlouvy EU. Byly posouzeny zájmy a rozsah spolupráce obou zemí, např. v otázkách kontroly principu subsidiarity národními parlamenty. Česká delegace se seznámila se zpracováním a koordinací evropských otázek a evropské agendy Litvou. Dále byly posouzeny otázky budoucnosti EU, vztahu EU a NATO a často v ČR diskutované otázce ztráty národní identity a suverenity.
Karosas seznámil dále české senátory s ustavením parlamentní pracovní skupiny, která se zabývá otázkou, čím by se měl zabývat Seim a čím jen jeho výbory. Výsledkem práce komise by byl návrh na změnu statutu Seimu. K. uvedl jako vzor v řešení Finsko. Zdůraznil dále význam zahraničního výboru a vizi, že právě tyto dva výbory Seimu by měly mít výrazný mandát k reprezentaci Seimu v evropských otázkách. Dále byla z litevské strany zdůrazněna potřeba podpory běloruské opozice.
Jednání s Rytisem Martikonisem, tajemníkem Ministerstva zahraničních věci Litvy pro evropské záležitosti
Zde byla projednány otázky vstupu dalších zemí do EU. Martikonise zajímal zejména názor českých senátorů na vstup Turecka do EU.
Jednání s Dariusem Žeruolisem, ředitelem odboru pro analýzu politik EU, Úřad Vlády
Na jednání byli zástupci našeho výboru seznámeni s postupem při přípravě, koordinaci a schvalování národní pozice Litvy na vládní úrovni pro jednání v Evropské radě a v Radě ministrů. Dále jsme byli seznámení se způsobem distribuce dokumentů a prezentace pozice vlády (na Coreperu, Radě ministrů na pracovních skupinách Rady ministrů).
Seim dostává všechny materiály, které dostává Vláda. Seim může Vládu požádat o znovuprojednání. Před Evropskou radou navštíví náměstci ministrů Výbor pro evropské záležitosti a prezentují tam pozice Litvy. Seim chce být do budoucna při tvorbě pozic aktivnější.
Jednání s primátorem Kaunasu A. Garbaravičiusem
Primátor představil město Kaunas (400 tis. obyvatel). Senátoři se zajímali o fungování svobodné ekonomické zóny. Garbaravičius m.j. uvedl, že i když stát zaručil daňové úlevy, nepodařilo se zatím najít dostatek investorů. Problémy souvisejí s pomalými změnami v zákonech a nedostatkem prostředků na vykoupení půdy
Setkání se členy meziparlamentní skupiny Seimu pro vztahy s ČR
Zde se diskutovaly postoje ke kvalifikované většině v Evropské radě a otázky, ve kterých by měla být zachována jednomyslnost (daně, sociální politika). Byly diskutovány otázky národní identity a zachování národní kultury. V této souvislosti se hovořilo o používání národních jazyků v evropských strukturách.
|