Ze zvé zkušenosti v komunální politice vím, že existuje množství lokálních problémů, k jejichž efektivnímu řešení již nestačí vůle radnic, ale k nímž jsou zapotřebí legislativní změny. Týká se to zejména bezpečnosti, ochrany veřejného prořádku, dopravy, živnostenského podnikání apod. Jeden příklad za všechny - nemožnost obce ovlivnit provozní dobu a účinnou kontrolu nočních bazarů u kterých se dá předpokládat, že se živí i nelegálně získanými předměty.
Nejsem spokojen ani se stavem některých neřešených oblastí, kde nastávají pro budoucnost velká rizika např. stále váhající penzijní reforma, nebo oblastí, které jsou občany vnímány jako velmi palčivé např. nefunkční trh s byty a nedostupné nájemní byty. Rád bych také podpořil zlepšení podmínek pro zvýšení produktivity práce, konkurenceschopnosti a podnikavosti a to proto, že podnikavost a práce je zcela primárním zdrojem hodnot, prospěchu a lepší životní úrovně všech.
Domnívám se, že po osmi letech práce v komunální politice mám dostatek zkušeností, které mi umožní se podílet na na odpovědném a odborném řešení těch nejdůležitějších problémů.
Přestože senát má do jisté míry omezené možnosti (nemůže např. rozhodovat o rozpočtu), má své legislatvivní kompetence. Práce na plný úvazek legislativce, možnost získávat ostatní pro racionální řešení ve prospěch naší budoucnosti považuji za velkou šanci i výzvu.
Senát, jako garant stability a nejvyšší patro komunální politiky.
Domnívám se, že Senát by měl by být garantem stability. Senát má předpoklady fungovat i jako sbor subjektů zastupujících regiony, se senátory jako reprezentanty nejvyššího patra komunální politiky.
Senát by se měl dále soustřeďovat na dlouhodobé otázky, např. na strategickou koncepci zahraniční a bezpečnostní politiky, na naše místo v integračních procesech a na vývoj a směřování právního systému
V současné době má Senát několik funkcí:
zákonodárnou, je oprávněn projednávat návrhy a předkládat změny všech zákonů s výjimkou zákona o státním rozpočtu. Zde působí zejména jako revizní komora.
Je pojistkou ústavního systému. omezuje vychylování kyvadla politické přízně, a měl by podporovat pozvolný postup vždy směrem kupředu. K tomu napomáhá odlišení od poslanecké sněmovny délkou volebního období, volebním systémem a parciálním způsobem obměny jeho členů.
Kreační, spoluúčast na volbě prezidenta republiky a konfirmace jmenování soudců Ústavního soudu prezidentem republiky.
Úlohou senátu jsou i ostatní činnosti, zejména má oprávnění spolurozhodovat o vyhlášení válečného stavu, o vyslání ozbrojených sil mimo území České republiky a o souhlasu s pobytem cizích vojsk na území České republiky.
Zákonem o Ústavním soudu byla skupina nejméně sedmnácti senátorů zmocněna napadnout u Ústavního soudu zákon nebo jeho část pro rozpor s ústavním zákonem nebo mezinárodní smlouvu podle čl. 10 ústavy. Skupina nejméně deseti senátorů má totéž oprávnění, pokud jde o jiné právní předpisy.
Senátor, přímý zástupce svého obvodu
Senátor má specifickou úlohu i ve svém volebním obvodu. Jako zástupce který vyšel z jednomandátové volby je s tímto obvodem silněji vázán nežli poslanci sněmovny. Měl by silněji vnímat problémy obvodu a pro jejich řešení získávat legislativní podporu v obou komorách parlamentu. Domnívám se, na druhé straně, že získávání takovéto podpory v samotném senátu by nemělo mít charakter "tahanic", kdy se jeden místní zájem snaží získat co nejvíce na úkor jiného místního zájmu. Když už by mělo dojít k posuzování zájmů, mělo by jít o pečlivé vážení naléhavosti a to zejména těch zájmů, které přinesou největší užitek co největšímu počtu obyvatel.
Z důvodů jednomandátové volby by měl senátor budovat silněji i kontakt s občany. S takovýmto kontaktem mám bohaté zkušenosti, probíhal po dobu osmi let, kdy jsem byl ve funkci nejprve místostarosty a poté starosty městské části Praha 5. Troufám si říci, že neexistuje osoba, která by si mohla stěžovat, že v průběhu mého mandátu jsem se nevěnoval kontaktu s ní, pokud o to požádala, nebo jejímu problému.
|