Zpravodajská zpráva pro plénum Senátu PČR
k senátnímu tisku č. 245
návrh zákona o rybářství, výkonu rybářského práva, rybářské stráži, ochraně mořských rybolovných zdrojů a o změně některých zákonů (zákon o rybářství)
Předkládá: RNDr. Miroslav Škaloud, zpravodaj Výboru pro evropskou integraci
Předkladatel zákona: Vláda ČR, Ministerstvo zemědělství ČR, ministr Jaroslav Palas
senátní tisk č. 245
navazuje na sněmovní tisk č. 312
A. Předmět zákona:
Vládní návrh se ve své podstatě snaží v oblasti rybářství a rybolovu nahradit stávající zákon 102/1963 Sb., o rybářství, ve znění pozdějších předpisů, se snahou zachování určité kontinuity s historickou právní úpravou a s tradicí v úpravě vztahů právnických a fyzických osob při výkonu rybářského práva. Dle předkladatele, Vlády ČR, reaguje tento předkládaný návrh na změny ve společenském a právním prostředí, na úpravu vlastnických vztahů k pozemkům v soukromém vlastnictví, vymezuje ochranu provozování rybníkářství a výkonu rybářského práva s ohledem na změny, jak v oblasti trestního práva, tak v podrobnější úpravě přestupků a správních deliktů v této oblasti.
Vládní návrh se také reaguje na požadavek Evropské unie na úpravu národních legislativních norem na ochranu mořských rybolovných zdrojů a zacházení s nimi na našem území.
Návrh zákona
definuje: základní právní pojmy, jako např. rybářství, rybníkářství, rybník, rybářský revír, chráněná rybí oblast, výkon rybářského práva, rybářský lístek, lov, povolenku k lovu, vodní organizmus, vodní prostředí a další,
upravuje:
- chov, ochranu a lov ryb, pěstování a lov vodních organizmů a ochranu jejich života a životního prostředí,
- výkon rybníkářského práva, vyhlašování, změnu a rušení rybníkářských revírů a jejich ochranu,
- výkon státní správy v oblasti rybníkářství, při vyhlašování, změně a rušení rybářských revírů a při výkonu rybářského práva,
- evidenci o hospodaření, o dosaženém hospodářském výsledku, o lovu ryb na udici a evidenci o vydání povolenek k lovu v rybníkářství a při výkonu rybářského práva,
- ustanovení, zánik, pravomoci a odpovědnost rybářské stráže,
- výkon dozoru nad dodržováním zákona a rozhodnutí vydaných na jeho základě a sankce za neplnění nebo porušení stanovených povinností,
- podmínky kdy může stát přispět při podpora rybníkářství
- ochranu mořských rybolovných zdrojů (tj. pravidla dovozu mořských ryb a mořských živočichů do České republiky, jakož i výkon státního dozoru nad dodržováním těchto pravidel.)
Členění zákona:
část první - úprava: rybníkářství, rybářské revíry, výkon rybářského práva, rybářská stráž a ochrana mořských rybolovných zdrojů
část druhá - změna zákona č. 238/1999 Sb., kterým se mění zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 23/1962 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 102/1963 Sb., o rybářství, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 130/1974 Sb., o státní správě ve vodním hospodářství, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon)
část třetí - změna zákona č. 132/2000 Sb., o změně a zrušení některých zákonů souvisejících se zákonem o krajích, zákonem o obcích, zákonem o okresních úřadech a zákonem o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů
část čtvrtá - změna zákona č. 320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů, ve znění pozdějších předpisů
část pátá - účinnost
Hodnocení zákona:
Nejvýznamnější organizace sdružující rybáře, které se velmi aktivně podílely na tvorbě tři roky staré novely zákona č. 102/1963 Sb., o rybářství, ve znění pozdějších předpisů zastávaly k vládou překládanému návrhu zákona spíše negativní stanovisko, vzhledem k tomu, že praxe vyplývající z jejich činnosti ukázala, že není potřeba razantnějších změn stávajícího práva. Nároky ze strany EU, nutnost úpravy národních legislativních norem na ochranu mořských rybolovných zdrojů, se mohly stát součástí současné podoby zákona. Vládní návrh zahrnuje velké množství upřesňujících ustanovení. Zásadní problémem je přetrvávající nesoulad mezi právy vlastníků pozemků a koryt toků a zásahu státu při vyhlašování rybářských revírů, ten řešen není. Státní správa tohoto malého odvětví se (bez jasného důvodu), ponechává na třech ministerstvech a množící se suma opatření ve veřejném zájmu nepřikazuje kompenzovat prostředky ze státního rozpočtu.
Finanční dopady:
Dle navrhovatele si přijetí zákona o rybářství si vyžádá zvýšení finančních prostředků pro činnost krajských úřadů i jednotlivých ministerstev (Ministerstva zemědělství, Ministerstva životního prostředí i Ministerstva obrany) v návaznosti na růst administrativní náročnosti spojené s výkonem státní správy rybářství.
Předpokládaný dopad na státní rozpočet je cca 31 000 000 Kč ročně. Podíl státu na úhradě nákladů na opatření ve veřejném zájmu nelze přesně kvantifikovat; bude řešen až v rámci projednávání státního rozpočtu na příslušný kalendářní rok na návrh příslušných ministrů.
K harmonizační stránce:
Předkládaný materiál je v plném souladu s ústavou, ústavním pořádkem a právním řádem České republiky a neodporuje mezinárodním smlouvám, jimiž je Česká republika vázána.
Z právních aktů Evropských společenství se rybářství a rybolovu týká více než 282 právních předpisů, z čehož chovu ryb se jich, někde pouze okrajově, týká cca 30.
Problematika výkonu rybářství na tuzemských vodách je ponechána vnitrostátní právní úpravě.
Pro úpravu ochrany zdrojů a druhů mořských ryb a živočichů jsou v komunitárním právu přijaty zejména tyto předpisy:
- Nařízení Rady (EHS) č. 2847/93, zřízení kontrolního systému ke společné politice rybolovu
- Nařízení Rady (ES) č. 2406/96, o stanovení společných obchod. norem pro produkty rybolovu
- Rozhodnutí Rady 98/414/ES o ratifikaci Dohody o provádění těch ustanovení Úmluvy Spojených národů o mořském právu ze dne 10. 12. 1982, která se týkají ochrany a managementu nepravidelných hejn a silně migrujících ryb, Evropským Společenstvím,
- Nařízení Rady (ES) č. 104/2000 o společné organizaci trhu s produkty rybolovu a akvakultury.
Předložený návrh zákona o rybářství je navržen tak, aby byl plně slučitelný s právními předpisy Evropských společenství, které oblast rybářství ve sladkovodních a mořských vodách upravují.
B. Účinnost novely:
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2004, s výjimkou níže uvedených ustanovení, která nabývají účinnosti dnem vstupu smlouvy o přistoupení ČR k EU v platnost.
C. Doporučení VEI:
Harmonizační část vyhovuje. Přijmout s pozměňovacím návrhem.
Pozměňovací návrh předložení na 13. schůzi Senátu PČR (ve zkráceném znění):
Za §4 odst. 3 vložit nový odstavec tohoto znění:" Je-li rybářský revír vyhlášen podle odst. 3 písm.c) má vlastník, případně spoluvlastníci pozemku nárok na náhradu za způsobené omezení výkonu vlastnických práv; nárok na náhradu se uplatní u příslušného rybářského orgánu" a dosavadní odst. 4 až 11 označit jako odst. 5 až 12.
Odůvodnění:
Pozměňovacím návrhem při projednávání v PS došlo k vypuštění ustanovení §4 odst. 4 … citace: … Je-li rybářský revír vyhlášen podle odst. 3 písm.c) má vlastník, případně spoluvlastníci pozemku nárok na náhradu za způsobené omezení výkonu vlastnických práv; nárok na náhradu se uplatní u příslušného rybářského orgánu…konec citace.
Odst. 3 písm. c) připouští možnost vyhlášení rybářského revíru z vlastního podnětu příslušného rybářského na vodním toku nebo na uzavřené vodě nalézající se na pozemku vlastníků případně spoluvlastníků …
Není důvod, proč toto omezení vlastnického práva nekompenzovat uvedenou náhradou.
Hlasování Senátu PČR k podanému pozměňovacímu návrhu:
registrováno 66 senátorů, kvorum 34, pro 28, proti 12 - pozměňovací návrh byl zamítnut
Hlasování Senátu PČR k novele zákona:
registrováno 67 senátorů, kvorum 34, pro 62, proti 1 - novela zákona byla vrácena Poslanecké sněmovně ve znění přijatých pozměňovacích návrhů
|