Podnět na pořízení změny
„Z 35/07 WALTER“
k.ú. Jinonice
Současný stav
Stávající areál, který je ve vlastnictví navrhovatele je dělen ulicí Radlickou na severní část
A – 17ha a jižní část B – 4ha, které jsou propojeny vnitroareálovým komunikačním mostem mimoúrovňově nad ulicí Radlická.
Historický vývoj území definoval postupně v této lokalitě výrobu motorů a leteckých komponentů především v průběhu minulého století. Na válečný rozvoj areálu navázalo rozšíření areálu východním a jižním směrem v druhé polovině minulého století do stávajících definovaných ploch.
Navrhovaná změna
Předmětem podnětu je změna funkčního využití v rozsahu ploch stávajícího průmyslového areálu nyní Walter a.s., dříve Motorlet, kterou stávající ÚPn definuje jako plochu průmyslové výroby (VP), resp. výroby nerušící (VN). Stav ÚPn doplňuje schválená změna ÚPn č. Z 0769/05, která redukuje VRÚ a nově upravuje funkční využití některých návazných ploch.
Základní kompozicí návrhu změny ÚPn je potvrzení stávající severojižní komunikační osy severní části areálu, kde je předpoklad vzniku městského bulváru. Kolmá kompozice parkových ploch ve směru východ – západ umožní zřetelně definovat městské uspořádání území a umožní provázání ploch stávajícího celoměstského systému zeleně.
Dopravní řešení respektuje plošné dopady napojení radiály dle změny č.Z 769/05 a doplňuje sběrnou stopu S4 Radlická – Jinonická přes plochy areálu „Walter“ v souběhu se stopou železnice s odstupem 50 – 70 m. Zde jsou takto vymezeny plochy SVO podél ul. Radlické a klidný obytný prostor se severojižním městským bulvárem.
Plocha A (severní část) je podstatná pro nové funkční využití ploch areálu „Walter“:
Celkový rozsah plochy A ---- 173 200 m2 ---- 100%
z toho
funkční plochy:
OC, SVM, SVO ----------- 126 500 m2 ---- 73%
VVS, ZN, PP, S3, S4 --- 46 700 m2 ---- 27%
z toho
ZN, PP, 0,75VVS ----- 34 000 m2 ---- 20%
S3, S4 -------------- 11 600 m2 ----- 7%
Pro funkci bydlení lze předpokládat celkem 100 000 m2 HPP, což představuje cca 1000 bytových jednotek. Dle volené struktury bytů lze předpokládat výsledný počet obyvatel 2000 – 2500.
V plochách především podél ulice Radlická a železnice (plochy SVO) postupně vzniknou pracovní příležitosti pro cca 1200 – 1500 zaměstnanců.
Plocha B (jižní část) je v návrhu změny definována jako ZOS. Není zde jednoznačně voleno funkční využití, neboť transformace území bude obtížná. Využití stávajícího dopravního zpřístupnění umožňuje využití pro vybrané obchodní aktivity nebo sportovní využití.
Důraz v návrhu je kladem na rozsah a vhodnou míru rozsahu zastavitelných a nezastavitelných ploch a
z toho vyplývající významný podíl ploch zeleně, který může napomoci k pozitivní transformaci průmyslového areálu do obytného městského prostředí.
Posouzení
Postupný útlum výroby od devadesátých let minulého století vede stávající vlastníka
k záměru postupné transformace tohoto území do klasické městské struktury, která odpovídá poloze a významu místa v obraze Prahy a především Městské části Praha 5. Snahou navrhovatele je preferovat především funkci bydlení a další aktivity městského typu.
Podrobné ověření založené kompoziční skladby ve variantách, které v současnosti probíhá, potvrdí celkový potenciál území i s možnostmi ponechání historických stop a objektů v území. Výpočtem včetně vazeb na širší okolí potvrdí nutný rozsah ploch pro veřejné vybavení (VVS).
Podnět na změnu ÚPn bude podkladem při zpracování územně technické studie, kterou v současné době zadává MČ Praha 5. Předkládaný podnět na změnu ÚPn byl kladně projednán na 28. zasedání ZMČ Praha 5 dne 16.2.2006.
|