Zúčastníte se voleb do Senátu?
Určitě půjdu volit (55871)(25%)
Pravděpodobně půjdu volit (54501)(24%)
Asi nepůjdu volit (55027)(25%)
Určitě nepůjdu volit (54629)(24%)
 
 
Váš dopis:
2.9.2007
Ne základnám
Rádi bychom Vás požádali o jednoduchou odpověď na následující dvě otázky. Odpověď má vyjadřovat Váš osobní názor, nemá jít o oficiální stanovisko Vaší strany.

Souhlasíte s instalací radarové základny Spojených států Amerických a tedy s přítomností cizích vojsk na území České republiky? ANO / NE

Souhlasíte s realizací celonárodního referenda k otázce instalace radarové základny Spojených států Amerických na území České republiky? ANO / NE

Ing. Jan Tamáš, Ph.D.
Mluvčí iniciativy NE základnám
 
Moje odpověď:
Vážený pane,

Rád s Vámi budu diskutovat na libovolné téma, nehodlám ale vyjadřovat své politické postoje prostřednictvím jednoslabičných odpovědí, na to je politika poněkud složitější. Navíc takovýto přístup usnadňuje mediální manipulaci s názory dotčených.

Souhlasíte s instalací radarové základny Spojených států Amerických a tedy s přítomností cizích vojsk na území České republiky?
Mám za to, že americká raketová obrana včetně radarové základny může být důležitým obranným prvkem Evropy. Domnívám se, že při vědomí závažnosti reálných hrozeb mezinárodního terorismu i odpovědnosti k spojeneckým vazbám je třeba otázku boje s tímto nebezpečím brát odpovědně a hledat efektivní prostředky k řešení tohoto problému. Vzhledem k tomu, že jednání s americkou stranou by mělo trvat ještě několik měsíců, budu mít jistě příležitost seznámit se s dalšími podklady k této záležitosti a své názory dále upřesnit.

Souhlasíte s realizací celonárodního referenda k otázce instalace radarové základny Spojených států Amerických na území České republiky?
Poslanci a senátoři mají k rozhodování o této záležitosti legální mandát daný ústavou, která rozhodnutí tohoto typu ukládá poslancům parlamentu, senátorům a prezidentovi republiky. Referendum je možné, přijme-li k němu parlament příslušný ústavní zákon. Podle čl. 43 Ústavy Parlament ČR může vyslovit souhlas s pobytem ozbrojených sil jiných států na území ČR, což je v současné době při absenci zákona o referendu jedinou právní možností.
Pokud požadavek na referendum přijde do Senátu, rozhodnu se podle aktuální situace. Osobně si dovedu v současné době představit obě varianty řešení – schvalování parlamentem i referendum.

Zájemcům o problematiku doporučuji prohlédnout stránky radarbrdy.cz které podávají základní informace o protiraketové obraně.

S pozdravem

M. Škaloud
senátor
 
 
 
> Zelené karty Vážený pane senátore, považuji za svou povinnost Vás oslovit ve věci hlasování v případě návrhu novely zákona o zaměstnanosti (... (5.9.2008)
 
> Ne základnám
Rádi bychom Vás požádali o jednoduchou odpověď na následující dvě otázky. Odpověď má vyjadřovat Váš osobní názor, nemá jít ...
(2.9.2007)
 
> Bydlení - ceny bytů, deregulace, solidarita
V novinách dne 18.6.2007 čtu článek: Byty jsou předražené - Realitní odborníci přiznávají, že...
(24.7.2007)
 
> Senát a zahraniční politika Vážený pane senátore, dovolte, abych se představil. Jsem studentem Masarykovy univerzity a zároveň členem autorské... (9.2.2007)
 
> rodinné slevy v akvaparku na Barrandově Vážený pane senátore, rád bych se zeptal, zda se v rámci podpory rodin počítá v aquaparku který se sta... (21.7.2006)
 
> Bydlení po deregulaci část 2... (20.7.2006)
 
> Bydlení po deregulaci část 1 hezký den. Čtu si ve Vašich www stránkách a jsem nějak nespokojený s Vašimi názory v oblasti nájemného. Situaci s... (20.7.2006)
 
> Slevy na kulturu Vážený pane senátore, obracím se na vás s dotazem ohledne možných zvýhodnění žen na mateřské dovolené. Konkrétně bych považo... (7.9.2004)
 
> Fluktuace politiků. Vyplňte prosím tento dotazník pro mou disertační práci na téma „Česká komunální politika a její problémy. Dotazník je urče... (29.12.2003)
 
> kauza Kinský
Vážený pane senátore,
s rostoucím znepokojením sleduji kauzu Kinský, kde dochází k vracení majetku, přestože Be...
(18.11.2003)
 
 
  dopředu