Čínské výtvarné umění
Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5
15. 1. – 10. 2. 2008
úterý - neděle od 10 - 18 hod.
Výstava se koná pod záštitou senátora RNDr. Miroslava Škalouda
Předměty na této výstavě se dělí v podstatě na dvě hlavní kategorie - svitkové obrazy a nádobky na šňupavý tabák tzv. snuff bottles.
Je zde ještě několik dalších druhů předmětů - krabice z lakované kůže, čínský kompas, stříbrný mincíř, psací potřeby, klícky na cvrčky, kameny na roztírání tuše, štětce, podpisová razítka.
Svitkové obrazy
Pýcha čínského umění - svitkové obrazy, mají tisíciletou historii, která pokračuje i dnes - mnoho současných čínských umělců se věnuje právě malování svitkových obrazů. V Číně je malování obrazů podle starých mistrů jedna z forem, která je považována za umění a věnují se mu i známí umělci.
Čínské svitkové obrazy mají určité, dalo by se říci "předepsané" vzory a formy. Dělí se na obrazy krajiny, květin a ptáků, přičemž malba bambusu má specifický význam a je považována za zvláštní kategorii. Dále obrazy zvířat, kaligrafii, a lidí - portréty a tzv. charakterní malby, u nichž je důležitý výraz osoby.
Na výstavě je několik desítek malovaných kopií obrazů starých mistrů od 13. do 19. století a dále originály od konce 19. století po současnost.
Zajímavou věcí, která se jinde nevyskytuje - dokonce ani v Japonsku, kde jinak svitkové obrazy převzali od Číňanů se vším všudy - jsou sběratelská razítka - v určeném pořadí každý majitel obrazu otiskne svoje podpisová razítka po okraji obrazu. Další zvláštností jsou vpisky - jiný významný umělec nebo jiná osobnost vepíše verš nebo nějaký citát apod. přímo do obrazu - pochopitelně kaligraficky. Je to vlastně pocta autorovi obrazu nebo jeho majiteli. Pro Číňany nejsou, tak jako u nás, obrazy věc jednou provždy hotovy, ale jsou stále živé.
Nádobky (lahvičky) na tabák - snuff bottles
V Číně začalo být v 17. století populární šňupání tabáku. Číňané věřili tomu, že tabák prospívá zdraví. Šňupací tabák si začali nosit v malých nádobkách, které se časem začaly vyrábět z různých ušlechtilých materiálů - stříbra i zlata, kamenů - jadeitu, nefritu, tyrkysu, čínského jantaru, křišťálu, skla i porcelánu, dále ze slonové kosti i dalších - nosorožčích, mamutích - prostě z čehokoli, co Číňané považovali za ušlechtilé. Později začali jemně mletý tabák míchat s léčivkami a z této hmoty vyrábět malé kuličky, které polykali jako prevenci proti různým chorobám. Proto jsou lahvičky dvojího typu - jedny s jakousi plochou tyčinkou, kterou nabírali tabák, druhé jen s uzávěrem - v těch měli pilulky. Že lahvičky v Číně používali i na opium asi nikoho nepřekvapí).
V těchto maličkých nádobkách se koncentrovaly všechny druhy čínského umění - především v oblasti řezbářství, ale i zpracování kovů, gravírování a vůbec dovedností klenotnických, malířství na skle i porcelánu, zdobení předmětů drahokamy, kaligrafie.
Nádobky byly nejprve zdobeny obvyklými květy a zvířaty, pak se objevily kresby a řezby figurální a také lahvičky se často přímo do podoby nějaké rostliny, zvířete či člověka vyřezávaly.
V 18. století se jejich používání vžilo natolik, že bylo věcí cti každého muže, aby měl svou nádobku, a to ve všech společenských vrstvách. Čím vzácnější a jemněji zpracovanou, tím vypadal důležitější. Speciální vzácné nádobky se staly i oficiálním darem pro zahraniční návštěvy.
Tyto nádobky jsou dnes známy jako snuff bottles a jejich sběratelství je velice rozšířené všude po světě.
Nádobky se v Číně vyrábějí starými metodami dodnes - většina z těch, co jsou vystaveny, je z 20. století, jsou ale mezi nimi i nádobky starší než sto let. Mezi nejvzácnější patří stříbrné - zajímavé je, že jsou z čistého stříbra, které se takto čisté jinde nepoužívá, a dále ze slonoviny.
Výstava ukazuje svitkové obrazy a předměty ze soukromé sbírky sběratele - Kateřiny Havlíčkové (na obrázku).
|