Zprávu tvoří celkem devět kapitol a čtyři přílohy. Celá zpráva je zpracována formou odstavců číslovaných od 1 do 184, z nichž posledních 41 představuje 9. kapitolu: Závěry a doporučení, které jsou určeny vládě a na něž vláda posléze odpovídá.
Zprávu lze shrnout do několika hlavních bodů:
Oteplování a změnu klimatu je zapotřebí dále vědecky zkoumat pomocí přesnějších metod a na základě hlubšího poznání podobných klimatických výkyvů v minulosti.
Ve zprávě je cítit určitá obava z toho, že IPCC dospívá ke svým závěrům na základě většinového konsensu. Pokud se většina na něčem shodne, neznamená to automaticky, že je to pravda. Proto by se měli připustit i jiné názory a dopřát jim prostor.
S tím souvisí i určitá obava, že je celý proces hodnocení v rámci IPCC politicky manipulován podle potřeb těch, kteří mají silnější zastoupení a jsou více slyšet.
Zpráva často poukazuje na nutnost ekonomického hodnocení celé řady aspektů, jež souvisí s oteplováním a změnou klimatu, jako jsou například dopady změn, náklady a přínosy spojené s odvrácením změny a s adaptací na změnu, ekonomické hodnocení výzkumu a vývoje na nově čisté technologie atd.
Závěry výboru
Výbor zvážil různé aspekty ekonomiky klimatických změn a vyzývá vládu aby ministerstvo financí mělo daleko extenzivnější roli, jak v posuzování cen a výhod politiky odezvy na klimatické změny a měla by je prezentovat britrské veřejnosti a i na IPCC.
Máme obavy o objektivitu zpracovaných výsledků IPCC, s některými jejich emisními scénáři a s tím, že souhrny jsou zjevně ovlivněny politickými úvahami
Máme významné pochybnosti o některých aspekterch IPCC scénářů, speciálně o vysokoemisních scénářích. Vláda by měla uplatnit vliv na IPCC aby svůj přístup změnila
Existují jisté pozitivní stránky globálního oteplování a tyto se ve zprávách IPCC neobjevují. Vláda by měla vykonat vliv na IPCC aby odrážel více výváženou informaci o ztrátách a zisku z klimatických změn.
Vláda aby měla ovlivnit IPCC aby lépe odhadovalo finanční náklady poškození z globálnícho oteplování a aby vypracovala lepší explicitní finanční srovnání mezi cenami opatření na kontrolu oteplování a jeho prospěchem.
Vzhledem k tomu, že oteplování pokračuje, bez ohledu na současné aktivity , a to díky časové setrvačnosti v klimatických systémech, a jelikož je zde riziko, že mezinárodní vyjednávání nezajistí efektivní akce na zmírnění oteplování ve velkém měřítku, je zapotřebí více vyvážený přístup k relativnímu významu adaptace na jedné straně a tlumení teplotních změn na straně druhé. Je zapotřebí, věnovat daleko větší pozornost adaptačním opatřením.
Obáváme se, že energetická a klimatická politika Velké Británie zdá se, je založana na pochybných předpokladech o roli obnovitelné energie a energetické účinnosti a že cena, kterou UK zaplatí za dosažení těchto cílů je málo dokumentována.
Očekáváme, že vláda s mnohem silnějším zapojením min. financí dojde k přezkoumání a k řádnému doložení cenových odhadů a že je předá ve srozumitelné formě veřejnosti.
Domníváme se, že stávající jaderné kapacity by namísto odstraňování měly být zachovány
Naléháme na Vládu, aby nahradila současné daně na klimatické změny daní z uhlíku.
Máme obavy z toho, že mezinárodní vyjednáváni o redukci klimatických změn bude neefektviní v důsledku soupeření o nastavení emisního cíle. Kjotský protokol změní málo míru oteplování a jeho mechanismy pouze odstraší země od podepsání následných tvrdších emisních cílů. Naléháme na vládu aby šla v čele zkoumání alternativní "architektury" pro budoucí protokol, založený snad na souhlasu s podporou zavádění nových technologií a jejich šíření.
Zdroj:
House of Lords - Economic Affairs Committee
6 July 2005 Second Report The Economics of Climate Change
|