Zúčastníte se voleb do Senátu?
Určitě půjdu volit (55847)(25%)
Pravděpodobně půjdu volit (54451)(24%)
Asi nepůjdu volit (55017)(25%)
Určitě nepůjdu volit (54614)(24%)
 
 
Kategorie: práce v Senátu - zpravodaj zákonů a vystoupení >> 6 období
 
Akční plán pro energetickou účinnost
31.1.2007

zpravodajská zpráva pro VEU Senátu PČR
SDĚLENÍ Komise: Akční plán pro energetickou účinnost


Předkládá: RNDr. Miroslav Škaloud, zpravodaj VEU
31.1.2007


Shrnutí

Tento akční plán předkládá návrhy a opatření, jež mají do roku 2020 podpořit využití úspor energie do hodnoty 20 % roční spotřeby primární energie. Akční plán uvádí soubor opatření k dosažení vyšší efektivnosti nákladů a navrhuje, aby nejdůležitější opatření byla zahájena okamžitě a ostatní postupně v průběhu šestiletého období.
Opatření zahrnují celou řadu nákladově hospodárných iniciativ v oblasti energetické účinnosti (např. opatření na zvýšení účinnosti elektrických spotřebičů, budov, dopravy a výroby elektrické energie). Navrhovány jsou nové normy v oblasti energetické účinnosti, podpory energetických služeb a specifické mechanismy financování na podporu energeticky účinnějších produktů. Komise dále podpoř Pakt primátorů ze 20 – 30 nejprogresivnějších evropských měst a navrhne mezinárodní dohodu o energetické účinnosti. Celkem bylo oznámeno přes 75 opatření, která jsou spolu s časovým harmonogramem obsažena v příloze tohoto sdělení Komise.

Akční plán vychází z konzultací k zelené knize o energetické účinnosti a má podporu Evropského parlamentu, který k zelené knize přijal i svá doporučení.

Důvody pro Akční plán

Jak bylo již uvedeno v zelené knize o energii, EU se obává stability dodávek energií. Tato obava vzniká zejména pod dojmem rizik nárůstu cen energií a rizik omezení jejich dodávek nebo výpadků v důsledku zanedbané energetické infrastruktury. Obava z nárůstu cen vyplývá ze zvyšující se světové poptávky, dále z možnosti vyčerpávání zdrojů a z rizik souvisejících tím, že se dovozy realizují částečně z regionů ohrožených nestabilitou.
Závislost EU na dovozech stále roste. Nebudeme-li schopni využít domácích zdrojů, bude v příštích 20 až 30 letech přibližně 70 % energetických požadavků (v porovnání s 50 % v současné době) uspokojováno dovozem. Další novou výzvou je obava ze změny klimatu v důsledku emise skleníkových plynů.

Pod vlivem těchto okolností Evropská rada na svém jarním zasedání v roce 2006 (23.–24. března 2006 a 18. května 2006) vyzvala k vytvoření akčního plánu pro energetickou účinnost s ohledem na výše uvedený 20% potenciál úsporného hospodaření s energií, kterého chce EU dosáhnout do roku 2020.

Návrhy Komise budou po projednání s EP a po odsouhlasení radou přeměněny (tam kde je to navrženo) v příslušné nařízení a směrnice

K dosažení stanoveného cíle bude muset Evropa ve srovnání s předchozími roky více než zdvojnásobit tempo zvyšování energetické účinnosti. Stávající zlepšování energetické účinnosti odpovídá 1,8% snižování energetické spotřeby. Toto stávající snižování zahrnuje dopad předchozích právních předpisů [0,35% ročně], dále strukturální změny (např. rozvoj průmyslu) [0,6 % ročně] a autonomní zlepšení (např. běžná obměna technického parku) [0,85%]. K tomto trendu chce EK nyní přidat další 1,5% zlepšení prostřednictvím dalších úspor nárůstu energie.

Pozn.1:
20%-ní úspora je kumulativní hodnota pro období od r. 2006 do r. 2020
s tím, že každý rok bude dosaženo úspory 1,5% vzhledem k prvnímu roku plánu. (tj. 1,5*14 = cca 20). Úspory se udávají v Mtoe = mil. tons of oil equivalent

pozn. 2:
Stávající směrnice přispívající ke zlepšení energetické účinnosti jsou např. následující:

- Směrnice o podpoře kogenerace (2004/8/ES) ze dne 11. února 2004
- Směrnice o energetické náročnosti budov (2002/91/ES) ze dne 16. prosince 2002
- rámcová Směrnice o stanovení požadavků na ekodesign 2005/32/ES ze dne 6. července 2005
- Směrnice 2003/30/ES o podpoře užívání biopaliv nebo jiných obnovitelných pohonných hmot v dopravě
- Směrnice 2001/77/ES ze dne 27. září 2001 o podpoře elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie na vnitřním trhu s elektřinou
- Směrnice o obchodování s emisemi skleníkových plynů (2003/87/ES) ze dne 13. října 2003
- Směrnice o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů ...
96/61/ES

Pokud jde o emise CO2 , ty by měly být podle základního scénáře sníženy o 780 Mt CO2, což představuje více než dvojnásobné snížení, které po EU do roku 2012 požaduje Kjótský protokol.

Přehled navrhovaných opatření pro zvýšení energetické účinnosti


Oblasti ve kterých komise hodlá zavést nové směrnice jsou:
1) Zvyšování energetické účinnosti produktů
2) Rozvoj služeb pro energetickou účinnost u konečného uživatele
3) Zvyšování účinnosti výroby a distribuce elektrické energie
4) Snížení spotřeby automobilů
5) Podpora financování energeticky účinných investic malých a středních společností v energetice
6) Prosazování energetické účinnosti v nových členských státech
7) Systémové využití zdanění
8) Zvyšování informovanosti o energetické účinnosti
9) Energetická účinnost v zastavěných oblastech
10) Podpora energetické účinnosti v celosvětovém měřítku


1) Zvyšování energetické účinnosti produktů
Podle Komise spotřebitelé neberou v dostatečné míře ohled na ekonomické výhody energeticky účinných spotřebičů. Navrhuje tedy pro snadnější orientaci zákazníků označování spotřebičů a zařízení se štítky vyznačující energetickou účinnost (to povede k nové směrnici o ekodesignu).
Dále Komise v roce 2007 zahájí proces přijímání norem minimální energetické náročnosti. Bude se jednat o nové směrnice pro 14 nejdůležitějších skupin výrobků, jako jsou kotle, ohřívače vody, spotřební elektronika, kopírovací stroje, televize, pohotovostní režimy, nabíječky, osvětlovací tělesa, elektrické motory. Výrobky nedosahující potřebné účinnosti nebudou moci být uvedeny na trh.

2) Rozvoj služeb pro energetickou účinnost u konečného uživatele
Zde se vychází se ze směrnice 2006/32/ ES, která by měla zvýšit svůj dosah. Stávající směrnice má stimulovat zaměstnance veřejného sektoru k úspornému chování, dále se týká liberalizace maloobchodních trhů, dobrovolných dohod, bílých certifikátů a poskytování podrobnějších informací konečným uživatelům.
Pozn.: „bílý certifikát“ = osvědčení vydávaná nezávislými certifikačními subjekty potvrzující u účastníků trhu úspory energie v důsledku opatření ke zvýšení energetické účinnosti.
Komise navrhne také podstatné rozšíření působnosti směrnice o energetické náročnosti budov v roce 2009 Navrhne také požadavky EU na minimální energetickou náročnost u nových a renovovaných budov (kWh/m2)

3) Zvyšování účinnosti výroby a distribuce elektrické energie
Komise do roku 2008 vypracuje závazné požadavky minimální účinnosti pro nové elektrárny. Dále bude zavádět nové národní alokační plány a vytvářet celkový nedostatek povolení pro emise CO2. S účinností od roku 2007 budou rovněž navrženy požadavky na minimální energetickou náročnost a pravidla pro dálkové vytápění a kombinovanou výrobu v malém měřítku.

4) Snížení spotřeby automobilů
V této oblasti Komise chce podporovat budování trhů s ekologičtějšími vozidly, zajištění udržování správného tlaku v pneumatikách a zlepšení účinnosti systémů městské, železniční, námořní a letecké dopravy, stejně tak jako změnu chování v dopravě. Komise navrhne v případě potřeby v roce 2007 právní předpisy k dosažení emisí u automobilů v úrovni 120 g CO2/km do roku 2012.

5) Podpora financování energeticky účinných investic malých a středních společností v energetice
Zde Komise navrhuje podporu partnerství veřejného a soukromého sektoru, dále podporu financování ze zdrojů soukromého bankovního sektoru, skupiny EIB, EBRD. Komise vyzve bankovní sektor, aby nabídl finanční balíčky konkrétně zaměřené na malé a střední podniky a společnosti poskytující energetické služby. Komise
usnadní přístup k finančním zdrojům Společenství, jako jsou např. zelené investiční fondy, dále k strukturálním fondům a k fondu soudržnosti za účelem snazšího přístupu k soukromému financování pro účely energetické účinnosti na vnitrostátní a místní úrovni.

6) Prosazování energetické účinnosti v nových členských státech
Komise povzbudí využívání vnitrostátních a regionálních programů v rámci evropské regionální politiky s cílem podpořit větší investice ve prospěch energetické účinnosti zejména v nových členských státech, včetně bydlení pro více rodin a sociálního bydlení. Prakticky to bude zřejmě znamenat, že pro využívání strukturálních fondů a fondu soudržnosti budou přidána i kritéria podpory energetické účinnosti na vnitrostátní a místní úrovni .

7) Systémové využití zdanění
Komise chce podpořit zdanění jakožto prostředek internalizace vnějších nákladů. Komise připraví zelenou knihu o nepřímém zdanění (2007) a následně v roce 2008 provede přezkum směrnice o energetické dani
Komise navrhuje radě zdanění vozidel v závislosti na emisích CO2. V roce 2007 Komise rovněž předloží návrh na zvláštní daňový režim pro motorovou naftu s cílem omezit neúměrné rozdíly ve výši daní mezi členskými státy.
Dále navrhuje sníženou sazbu DPH ve prospěch investic na zvýšení energetické účinnosti (lepší izolaci budov atd.).

8) Zvyšování informovanosti o energetické účinnosti
Komise podporuje větší šíření jasných, důvěryhodných a dostupných informací o využívání energie. K tomu budou sloužit nové osnovy a programy odborné přípravy řídících pracovníků v oblasti hospodaření s energií v průmyslu a v distribuci. Patří sem i školní pomůcky pro vzdělávací osnovy na základních, středních a odborných školách. Toto bude činit formou doporučení.

9) Energetická účinnost v zastavěných oblastech
Komise v roce 2007 vytvoří „Pakt primátorů“ trvale spojující primátory 20 – 30 největších a a z hlediska energetických úspor nejpokrokovějších evropských měst. Cílem by měla být výměna informací o uplatňování ověřených postupů při úsporách energie v městském prostředí včetně úspor v městské dopravě.

10) Podpora energetické účinnosti v celosvětovém měřítku
Komise má v úmyslu využít svou dvoustrannou i mezinárodní obchodní politiku a politiku rozvoje k prosazování úspor energie v celosvětovém měřítku. Prakticky to bude znamenat např. že v dohodách o spolupráci, kde se EU bude zavazovat k financování některých projektů bude na druhé straně vyžadovat i nějaká opatření na energetické úspory.


Stanovisko předkladatele


Riziko byrokratické zátěže a neproduktivních nákladů
Úspory energií jsou bezpochyby velmi žádoucí a to zejména v kontextu rizik omezení dodávek paliv, zvýšení cen nebo z důvodů nutnosti omezování emisí CO2. Na druhé straně nové směrnice představují riziko dalšího nárůstu byrokratické zátěže.

Jako příklad nárůstu byrokratické zátěže lze uvést mechanismus distribuce bílých cetrifikátů v Itálii. Ten je předepsán distributorům elektrické energie a zemního plynu, kteří mají více než 100 000 konečných zákazníků. Distributoři musí každoročně prokázat, že dosáhli přímo nebo nepřímo daných energetických úspor. Opatření úspor energie může zahrnovat i aktivity u konečných zákazníků. Uznatelná opatření a úspory jsou každoročně stanoveny jako cíl italskou vládou. Je jasné, že někdo musí uvedené úspory měřit, evidovat, vykazovat, sankcionovat a případě i řešit výhrady v případě rozporování atd. Dále generování dokumentů např. o nejlepších technikách,

V současnosti je zavedeno v Itálii v souvislosti s bílými certifikáty dvacet dva formulářů pro vyhodnocení energetických úspor na technologických jednotkách. Formuláře jsou vydávány jako (a) standardizované (výpočty úspor vychází pouze z počtu instalovaných technologických jednotek, jejich výkonu a kapacitě) a (b) analytické (pro výpočet úspory je nutné použít zvláštní soubor dodatečných údajů).


Váha ekonomicky motivovaných úspor
Domnívám se, že úspory by měly být v prvé řadě motivované ekonomicky nikoliv administrativně. Podniky to dosud dělají běžně aby ušetřily a snížily náklady. Otázkou je, zda vynucování úspor předpisy může být z dlouhodobého hlediska efektivní. Extrémním případem neefektivnosti administrativního řízení je např. předlistopadový režim, kde kampaně za efektivitu čehokoliv nevedly k úspěchu, protože neexistovaly tržní cenové signály, nakonec žádná věc neměla reálnou hodnotu a docházelo k plýtvání.

Přirozenou otázkou je zda dosažené úspory prostřednictvím administrativního řízení, které bude zvyšovat neproduktivní pracovní síly a další administrativní náklady mohou z dlouhodobého hlediska vyvážit přirozený ekonomický přístup, kdy cenové signály ovlivňují úspory automaticky. Na druhé straně lze pochopit, že v sektoru, který je financován z veřejných zdrojů se ekonomická motivace tolik neuplatňuje. To je také důvod, proč např. směrnice 2005/32/ ES je zaměřena především na zaměstnance veřejného sektoru.
.
Odhad nákladů souvisejících s aplikací navrhovaných opatření
Zcela zásadním nedostatkem ve stanovisku ministerstva průmyslu a obchodu je chybějící odhad nákladů na realizaci opatření navrhovaných v Akčním plánu. Ty se budou odrážet zejména v nákladech firem. Doporučuji aby MPO přezkoumala a doložila cenový odhadů nákladů a výnosů z implementace doporučených směrnic.
Vzhledem k tomu, že lze v blízké době lze u navrhovaných směrnic očekávat jejich schválení, lze doporučit aby MPO využilo standardní postup podle legislativních pravidel vlády pro tvorbu zákonů a zpracování důvodových zpráv a tyto náklady předložila ve formě dopadu nejen na státní rozpočet (který jako jediný zmiňuje již nyní a to jako nulový) ale i na ostatní veřejné rozpočty a na podnikatelské prostředí České republiky.

Reálnost míry úspor energie
Pokud budeme chtít větší růst HDP budeme muset vždy počítat s rostoucí spotře¬bou energie, se kterou je tento růst vždy svázán. Dosavadní praxe ukazuje, že úspory mohou tento růst spotřeby zmírnit, ne zvrátit. Zde bych doporučoval vypracování podkladu, ze kterého by bylo zřejmé, jakých úspor je možné v našich podmínkách dosáhnout, bez ohrožení tempa růstu HDP.

Budoucí zdroje energie
Problémem Evropy je hrozba nedostatku zdrojů energie. Evropa dlouho tyto rizika podceňovala, nové zdroje se nestavěly s potřebnou intenzitou a to se nyní projevuje např. stále častějšími výpadky. Ty však nejsou jediným důvodem. Kromě zanedbaných investic do energetické infrastruktury zde hraje roli i nekomplexnost zapojování obnovitelných zdrojů energie do soustavy a jejich nestabilita. Domnívám se, že i přes budoucí úspory je zapotřebí podporovat výstavbu nových zdrojů energie. V kontextu s emisemi CO2 by bylo optimální začít jednat i o rozšíření jaderných elektráren. Vzhledem k době přípravy a výstavby jakéhokoliv druhu elektrárny je již nejvyšší čas začít jednat.


Doporučení


Doporučuji vzít Akční plán na vědomí.

 
: projednané zákony a smlouvy
: práce v Senátu
:: Výbor pro evropské záležitosti
:: Komise pro ústavu a ústavní procedury
:: zahraniční kontakty
:: zpravodaj zákonů a vystoupení >> 4 období
:: zpravodaj zákonů a vystoupení >> 5 období
:: zpravodaj zákonů a vystoupení >> 6 období
    : Zelená kniha o zlepšení účinnosti výkonu soudních rozhodnutí(9.3.2007)
    : Návrh SMĚRNICE o bezpečnostním managementu dopravní infrastruktury(28.2.2007)
    : Energetická politika pro Evropu(14.2.2007)
    : Akční plán pro energetickou účinnost(31.1.2007)
: volby do Senátu 2002
: volební obvod 21
 
:: nové stránky www.skaloud.net
:: Otázky pro kandidáta do Senátu - červen MFD (12.6.2008)
:: AKTUALITY: Diskusní setkání s občany Radlic (10.6.2008)
:: AKTUALITY: Lisabonská smlouva a důvody přezkumu pro Ústavní soud (20.4.2008)
:: AKTUALITY: Jak může pomoci senátor (20.3.2008)
:: AKTUALITY Senát: Předseda Evropské komise v Senátu (26.5.2008)
:: STANOVISKA: Evropa a obavy ze ztráty konkurenceschopnosti (18.5.2008)
:: STANOVISKA: Antidiskriminační zákon podruhé v Senátu (24.3.2008)
:: AKTUALITY: Volba prezidenta republiky a vznik nových politických mýtů (26.2.2008)
:: SENÁT: Zákony projednané na 11. schůzi a komentář (17.1.2008)
:: STANOVISKA: Smlouva chytré horákyně (20.12.2007)
:: SENÁT: Zákony projednané na 10. schůzi a komentář (6.12.2007)
:: SENÁT: Zákony projednané na 9. schůzi a komentář (1.11.2007)
:: AKTUALITY: Co přináší Reformní smlouva (15.9.2007)
:: STANOVISKA: Politika – hitparáda, nebo odpovědnost? (12.9.2007)
:: SENÁT: Zákony projednané na 8. schůzi a komentář (12.9.2007)
:: AKTUALITY: Jaderná energetika a související otázky (4.8.2007)
:: SENÁT: Zákony projednané na 7. schůzi a komentář (19.7.2007)
:: AKTUALITY: Energetická situace v Česku může být kritická - je zapotřebí jednat (30.6.2007)
:: AKTUALITY: Goblální oteplování a související otázky (7.4.2007)
:: STANOVISKA: Červená karta může zaručit férovou hru (22.6.2007)
:: AKTUALITY Senát: Společné parlamentní setkání o budoucnosti Evropy (13.6.2007)
:: AKTUALITY Senát: Návrh Senátu na státní vyznamenání (8.6.2007)
:: AKTUALITY Senát: Únorový COSAC - subsidiarita a přímá komunikace EU s národními parlamenty (15.5.2007)
:: AKTUALITY Senát: Prezident republiky v Senátu (13.4.2007)
:: ROZVOJ OBVODU: Nová zástavba v lokalitě Waltrovky (11.4.2007)
:: NOVÉ PROJEKTY: Nové Košíře - Urbanistická studie (25.3.2007)
:: NOVÉ PROJEKTY: Obnova polikliniky Kartouzská (24.3.2007)
:: NOVÉ PROJEKTY: Radlice-Jinonice Urbanistická studie (23.3.2007)
:: NOVÉ PROJEKTY: Radlická radiála 2 (22.3.2007)
:: AKTUALITY Senát: Princip subsidiarity v EU - účinný lék nebo papírový tygr? (12.3.2007)
:: AKTUALITY Senát: Jak dál v EU - konference (9.2.2007)
:: AKTUALITY Senát: Nový model veřejné správy - konference (30.1.2007)
:: AKTUALITY: Globální oteplování, Al Gore a film »Nepříjemná pravda« (25.1.2007)
:: AKTUALITY: Otevření akvaparku na Barrandově - bazén Barrandov -aquapark Barrandov (22.12.2006)
:: STANOVISKA: O_legislativním aktivismu aneb co jste udělali pro své voliče? (20.12.2006)
:: AKTUALITY Senát: Priority německého předsednictví EU (13.12.2006)
:: AKTUALITY: Prvá schůze Senátu v 6. období (29.11.2006)
:: AKTUALITY: Mýty kolem volby starosty na MČ Praha_5 (22.11.2006)
:: AKTUALITY: Kampaň ČSSD ke komunálním volbám míří mimo cíl (14.10.2006)
:: SENÁT: Zelená kniha - Evropská strategie pro energii (2.10.2006)
:: STANOVISKA: Alarmující zprávy o světové chudobě a realita (30.9.2006)
:: NOVÉ PROJEKTY: Stromy do ulic (20.9.2006)
:: NOVÉ PROJEKTY: Rekonstrukce Tilleho nám. na Barrandově (16.9.2006)
:: STANOVISKA: Rozvojová pomoc a její efektivita (6.9.2006)
:: STANOVISKA: Index vnímání korupce a ekonomická svoboda (11.7.2006)
:: STANOVISKA: K čemu je ekonomická svoboda (10.7.2006)
:: AKTUALITY: ODS mínus - klamavá reklamní kampaň ČSSD (8.5.2006)
:: AKTUALITY Senát: Návrh Senátu na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání (24.5.2006)
:: STANOVISKA: Je dělení na pravici a levici v politice zastaralé? (17.5.2006)
:: AKTUALITY Senát: Jednání zástupců národních parlamentů s Hospodářským výborem EP (21.2.2006)
:: AKTUALITY: Zákon o jednostranném zvyšování nájemného schválen (15.3.2006)
:: AKTUALITY: Evropská unie v období reflexe a nový akcent na národní stát v podání D. Villepina (27.2.2006)
:: AKTUALITY: Antidiskriminační zákon - více škody nežli užitku (26.1.2006)
:: NOVÉ PROJEKTY: Změny územního plánu - návrhy 2006 (16.2.2006)
:: AKTUALITY Senát: Velvyslanec USA na senátním výboru pro záležitosti Evropské unie (14.12.2005)
:: STANOVISKA: Proč Eurospeak používá neurčité výrazy (26.10.2005)
:: AKTUALITY: Komunikační strategie EU aneb jak přiblížit Unii občanům (31.10.2005)
:: AKTUALITY: Lisabonská strategie v poločase a Národní plán pro ČR (30.9.2005)
:: NOVÉ PROJEKTY: Pěší lávka přes ulici K Barrandovu (24.9.2005)
:: AKTUALITY: Zahájení výstavby sportovního centra na Barrandově (19.9.2005)
:: AKTUALITY Senát: schválení změny ústavy (15.9.2005)
:: STANOVISKA: K zákonu o jednostranném zvyšování nájemného (29.8.2005)
:: STANOVISKA: Tolerance není jednosměrná ulice (10.8.2005)
:: STANOVISKA: Pět důvodů pro euroústavu senátora Outraty (1.7.2005)
:: SENÁT: Návštěva senátního VEU v Rakousku (15.6.2005)
:: STANOVISKA: Vstup Turecka do EU - ano či ne? (8.6.2005)
:: AKTUALITY: Euroústava - jak dál po francouzském a nizozemském referendu (4.6.2005)
:: STANOVISKA: Zranitelnost vůči přírodním katastrofám a globální oteplování (7.5.2005)
:: AKTUALITY Senát: Komisař V. Špidla na senátním výboru pro záležitosti Evropské unie (4.5.2005)
:: STANOVISKA: Ochrana přírody, rovnováha s přírodou a stav životního prostředí v ČR (30.4.2005)
:: AKTUALITY: Návrh změny Ústavy v Senátu a rekapitulace dalších možných změn Ústavy (28.4.2005)
:: SENÁT: O výstavbě silnic a dálnic (27.4.2005)
:: SENÁT: Atomový zákon (20.4.2005)
:: STANOVISKA: Strategické cíle EU na r. 2005 – 2009 opakování starých chyb (10.4.2005)
:: SENÁT (VEU): Test subidiarity v aktech evropského práva (6.4.2005)
:: STANOVISKA: Potřebujeme Evropský institut rovnosti pohlaví? (31.3.2005)
:: NOVÉ PROJEKTY: Veřejná plovárna na nábřeží Vltavy (10.3.2005)
:: STANOVISKA: Neúspěch Lisabonu jako důsledek Metody Unie (2.3.2005)
:: STANOVISKA: Řešení dostupnosti nájemního bydlení v ČR -aktualizovaná verze (28.2.2005)
:: NOVÉ PROJEKTY: Obnova Jinonického zámečku (28.2.2005)
:: SENÁT: Právní ochrana průmyslových vzorů - náhradní díly k automobilům (2.2.2005)
:: SENÁT: Vládní návrh strategie udržitelného rozvoje (2.2.2005)
:: STANOVISKA: Jak v regulaci prostituce v ČR (27.1.2005)
:: SENÁT: Zákon o elektronických komunikacích (27.1.2005)
:: STANOVISKA: Udržitelný rozvoj - odpovědi na výhrady (10.1.2005)