Zúčastníte se voleb do Senátu?
Určitě půjdu volit (55849)(25%)
Pravděpodobně půjdu volit (54452)(24%)
Asi nepůjdu volit (55017)(25%)
Určitě nepůjdu volit (54614)(24%)
 
 
 
Celkem příspěvků: 30
Počet stran: 4
 
Zvolit stránku:
 
 
 
Vážený pane, zajímalo by mne, jaké platí lhůty na zpracování jakékoliv záležitosti (příp. kde se tyt...
>>>Alena Nová
Vážený pane, zajímalo by mne, jaké platí lhůty na zpracování jakékoliv záležitosti (příp. kde se tyto lhůty dají najít?) ze strany MČ Prahy 5. Jinak řečeno, kam se má občan obrátit, kde si má stěžovat na krajně liknavý přístup ze strany úřadu, když se půl roku nic neděje, ačkoliv je přitom při opakovaném dotazování na "pokrok" ujišťován, že se na tom úpěnlivě pracuje, že se jedná o záležitost prioritní důležitosti, apod.... Nemohu si pomoci, ale snad i úřad by si měl být vědom toho, že věci mají být dotaženy do konce ve slušném časovém horizontu a pokud tomu tak není, musí být přeci nějaká cesta, jak ho k tomu donutit. Děkuji předem za odpověď.


Datum: 26.9.2002
Vážená Paní, stejný obecný dotaz jste vznesla na diskusním fóru MČ P5 pod č. 1687 dne 16.3.2002. Na odpovědi jsem se podílel spolu s tajemnicí a na našem stanovisku které uvádím níže se nic nezměnilo. Možná, že by stálo za to trochu více rozvést Váš problém a následně jej podat v písemné formě, nebo elektronickou poštou. Telefonické dotazování se, není totéž jako písemné podání, které lze zpětně zkontrolovat a to co do rychlosti odpovědi, věcnosti a kompetentnosti. Není v mých silách ptát se jednotlivých referentů s kým telefonicky hovořili a spekulovat o možných odpovědích. Možná, že ve Vaší záležitosti čekáme na nějaké vnější rozhodnutí, které není v naší moci ovlivnit.

Vyřizování žádostí, podnětů občanů se řídí Zákonem č.71/1967 Sb., o správním řízení ve znění pozdějších předpisů, který ve svém ustanovení § 3 odst. 3 uvádí zásadu, že správní orgány jsou povinny svědomitě a odpovědně se zabývat každou věcí, která je předmětem řízení, vyřídit ji včas a bez zbytečných průtahů. § 49 stejného zákona pak říká, že v jednoduchých věcech, zejména lze-li rozhodnout na podkladě dokladů předložených účastníkem řízení, rozhodne správní orgán bezodkladně. V ostatních případech, nestanoví-li speciální právní předpis jinak, je správní orgán povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů, ve zvlášť složitých případech do 60 dnů. Pokud nelze ve složitých případech rozhodnout do 60 dnů, může lhůtu přiměřeně prodloužit odvolací orgán /příslušný odbor Magistrátu El. m. Prahy/ Správní orgán je však povinen o takto prodloužené lhůtě a jejich důvodech uvědomit účastníky řízení. Vyřizování stížností se řídí vládní vyhláškou č.150/1958 Úředního listu, kde lhůta pro vyřízení je do 10 dnů. Není-li možné tuto lhůtu splnit musí být toto stěžovateli oznámeno do 5 dnů ode dne doručení stížnosti a stížnost musí být pak vyřízena do 30 dnů. Pokud se týká vyřizování informací ve smyslu zákona 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, musí být informace vyřízena do 15 dnů s možností prodloužení na 25 dní. Stížnosti na postup úředníků by měl občan podávat vedoucímu příslušného odboru, na vedoucí odboru tajemnici úřadu, na tajemnici úřadu starostovi MČ.

Pro úplnost ještě uvádím, že obecně uvedené lhůty se nevztahují na volené představitele městské části. Volení představitelé městské části nejsou v žádném případě v podřízenosti jiných vyšších volených představitelů , tedy nemohou být jakkoliv sankcionováni např. za to, že neodpoví občanovi na jeho žádost týkající se samostatné působnosti ve výše uvedených termínech. Mají jen odpovědnost politickou a musí dodržovat zákony ČR. Za předpokladu, že občan se obrátí na volené představitele městské části s podáním, které se dotýká přenesené působnosti úřadu (výkon státní správy), odpovědnost za vyřízení věci nese příslušný odbor, který je v podřízenosti tajemnice. Přesto naši volení představitelé, pokud se na ně občan obrátí se snaží tyto lhůty dodržovat.